Upadłość konsumencka krok po kroku
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wprowadzone przez ustawodawcę jest rozwiązaniem dla osób zmagających się z nadmiernym zadłużeniem, do którego doszło w wyniku rożnego rodzaju splotu wydarzeń. Procedura oddłużenia to szansa na nowy początek, stabilizację oraz powrót płynności finansowej.
W całym 2022 roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 15 600 osób, natomiast w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. ilość upadłości konsumenckich znacząco wzrosła i pobiła rekord – ogłosiło ją ponad 5 000 Polaków. Trudna sytuacja rynkowa, w tym galopująca inflacja powoduje problemy finansowe w gospodarstwach domowych prowadzonych przez wiele osób dlatego tak znacząca ilość osób decyduje się na skorzystanie z procedury oddłużenia.
KTO MOŻE OGŁOSIĆ UPADŁOŚĆ KONSUMENCKĄ?
Osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, która nie reguluje wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że niewypłacalność ma charakter trwały, jeżeli zaległości w spłacie zobowiązań przekraczają trzy miesiące.
DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z INSTYTUCJI UPADŁOŚCI KONSUMENCKIEJ?
- wstrzymanie toczących się windykacji/egzekucji komorniczych i brak możliwości wszczynania nowych egzekucji do majątku upadłego;
- możliwość umorzenie długów nawet do 100%;
- ustalenie planu spłaty dostosowanego do możliwości majątkowych i zarobkowych osoby zadłużonej oraz sytuacji osobistej;
- odzyskanie stabilności finansowej oraz emocjonalnej;
OBAWY ZWIĄZANE Z POSTĘPOWANIEM UPADŁOŚCIOWYM- CZY UZASADNIONE?
Postępowanie upadłościowe w odniesieniu do osób fizycznych czyli tzw. upadłość konsumencką reguluje ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 1520) a jej ustanowienie następuje decyzją sądu. Nie należy mieć obaw, że wskutek ogłoszenia upadłości sytuacja osoby zadłużonej będzie trudniejsza. Należy mieć jedynie na uwadze, iż w okresie oddłużania zarząd majątkiem będzie ograniczony i związany z kontaktem z syndykiem.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
- Ile wynosi opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości.
Opłata sądowa od wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wynosi 30 zł.
- Czy w postępowaniu o ogłoszenie upadłości niezbędne jest stawiennictwo w sądzie?
Nie, postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie wymaga obecności w Sądzie. Właściwie przygotowany wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala na wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości bez stawiennictwa dłużnika w Sądzie.
- Jak długo trwa rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości?
W przypadku właściwie umotywowanego i wypełnionego wniosku o ogłoszenie upadłości, postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości może nastąpić nawet w ciągu kilku dni, w zależności od Sądu i jego obłożenia pracą.
- Czy upadłość konsumencka może zostać ogłoszona wobec osoby nieposiadającej majątku?
Tak, brak majątku nie wyklucza ogłoszenia upadłości osoby zadłużonej.
- Czy dopuszczalne jest ponowne złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Tak, wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, który nie został pozytywnie rozpoznany może zostać złożony ponownie, przy czym sytuacja ta wymaga szerszego omówienia i zasadnym pozostaje skonsultowanie się z prawnikiem, który dokona szczegółowej analizy podstaw ponownego złożenia wniosku.
- Jaka jest rola syndyka w postępowaniu upadłościowym?
Syndyk to osoba wyznaczona przez właściwy Sąd w momencie ogłoszenia upadłości i stanowi niejako rolę koordynatora nad przebiegiem postępowania upadłościowego. Syndyk otrzymuje wszystkie dokumenty, sprawdza ich poprawność oraz przedstawia Sądowi. Do zadań syndyka należy przygotowanie planu spłaty zadłużenia, zajęcie majątku upadłego, zabezpieczenie, i zarządzanie nim. Czynności dokonywane przez Syndyka pozostają pod nadzorem Sędziego Komisarza.
- Na czym polega zajęcie majątku przez Syndyka – czy zajęcie obejmuje wszystkie dochody?
Z dniem ogłoszenia upadłości zarząd majątkiem upadłego obejmuje wyznaczony przez Sąd syndyk i w tym zakresie upadły nie ma możliwości korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim tzn. nie może dokonać chociażby sprzedaży czy darowizny majątku bez zgody syndyka. Jednocześnie jednak prawo upadłościowe nie pozostawia osoby zadłużonej bez środków niezbędnego utrzymania i przewiduje pozostawienie do dyspozycji osoby zadłużonej kwotę wolną od zajęcia, a więc kwotę, która pozostaje do dyspozycji osoby upadłej pomimo orzeczenia upadłości. Kwota wolna od zajęcia będzie różna w stosunku do rodzaju dochodów oraz ilości osób pozostających na utrzymaniu osoby składającej wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i np. w przypadku wynagrodzenia za pracę- wynosi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.
Syndyk zajmuje dochody za pracę upadłego uzyskiwane z tytułu:
- umowy o pracę,
- umów cywilnoprawnych tj. zlecenia, o dzieło,
- emerytury i renty,
- dochodu z najmu.
Syndyk nie może zająć dochodu z:
- alimentów,
- świadczenia rodzinnego 500+,
- stypendiów, diet
- zasiłków pielęgnacyjnych i rodzinnych,
W szczególnych przypadkach upadły może złożyć wniosek do sędziego komisarza, w którym wskaże potrzeby uzasadniające zwiększenie kwoty wolnej np. stan zdrowia, niepełnosprawność.
- Jak długo trwa oddłużanie w ramach postępowania upadłościowego?
Należy rozróżnić dwie sytuacje dot. proces oddłużania tj. :
- po pierwsze sytuacja, gdy do zadłużenia doszło w skutek okoliczności niezawinionych przez osobę zadłużoną – w takiej sytuacji plan spłaty zostanie ustalony na maksymalny okres czasu do 36 miesięcy;
- po drugie sytuacja, gdy do niewypłacalności lub jej istotnego zwiększenia doszło wskutek umyślnego działania lub wskutek rażącego niedbalstwa osoby zadłużonej- w takiej sytuacji plan spłaty zostanie ustalony na maksymalny okres czasu do 84 miesięcy.
- Co to jest plan spłaty wierzycieli?
To dokument sporządzony w toku postępowania upadłościowego, w którego treści ustala się harmonogram i zakres spłaty wierzycieli, po którego wykonaniu sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umarza zobowiązania upadłego, które powstały przed ogłoszenia upadłości, a które nie zostały wykonane w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.
- Czy wszystkie zobowiązania ulegają umorzeniu?
Zgodnie z przepisami Prawa Upadłościowego nie podlegają umorzeniu:
- długi o charakterze alimentacyjnym,
- zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
- zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
- zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem
- zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
Nasi prawnicy zapewniają kompleksową i fachową pomoc w przeprowadzeniu postępowania upadłościowego wobec osób nieprowadzących działalności gospodarczej na każdym etapie oddłużania poprzez:
- konsultacje z prawnikiem, który dokona analizy sytuacji osoby zadłużonej i odpowie na pytanie czy złożenie wniosku jest zasadne;
- sporządzenie wniosku o upadłość wraz z należycie sporządzonym uzasadnieniem przez prawnika;
- wsparcie osoby zadłużonej w kontakcie z syndykiem oraz sędzią komisarzem w okresie po ogłoszeniu upadłości;
- czuwanie nad toczącym się postępowaniem, w tym zapewnienie osobie zadłużonej stałego kontaktu z radcą prawnym, który udziela wszelkich niezbędnych informacji w zakresie prowadzonego postępowania upadłościowego;
Odzyskaj płynność finansową i rozpocznij „nowy start” bez zadłużenia.
powrót