Aktualności

ODSZKODOWANIE I ZADOŚĆUCZYNIENIE Z OC SPRAWCY SZKODY

               Ilość wypadków i kolizji na naszych drogach wzrasta każdego roku, a tym samym posiadanie przez każdego z kierowców chociażby podstawowej wiedzy dot. roszczeń poszkodowanych z tego rodzaju spraw jest niezbędne. Z perspektywy poszkodowanego w sferze zainteresowania winien pozostawać przede wszystkim katalog roszczeń o jakie może się ubiegać, w jakim czasie oraz od jakiego podmiotu.

               Istotnym pozostaje, iż znaczna część kierowców mająca styczność ze zdarzeniem drogowym zazwyczaj po raz pierwszy spotyka się z problematyką likwidacji szkody przez zakład ubezpieczeń. Pozostaje to o tyle istotne, iż zakłady ubezpieczeń kierują się własną polityką i co do zasady dążą do maksymalnego ograniczenia własnej odpowiedzialności za szkodę dokonując zaniżenia wysokości odszkodowania wypłacanego poszkodowanym w związku z posiadanym przez sprawcę ubezpieczeniem OC pojazdu. Bez odpowiedniej wiedzy prawniczej oraz zdolności negocjacyjnych uzyskanie satysfakcjonującego odszkodowania może być bardzo trudne.

               Za nim jednak o rodzajach roszczeń, osobach uprawnionych oraz przedawnieniu, warto bliżej przyjrzeć się definicji kolizji drogowej oraz wypadku drogowego, często używanych zmiennie. Wskazać należy, iż o rozróżnieniu wskazanych pojęć stanowi nie regulacja ustawowa a Zarządzenie nr 31 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 października 2015 r. w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych wydane a podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. I tak za:

  • wypadek drogowy rozumieć należy – zdarzenie drogowe, w wyniku którego była osoba zabita lub ranna;
  • kolizję drogową rozumieć należy – zdarzenie drogowe, w którym powstały wyłącznie straty materialne;

Powyższe pozwala na stwierdzenie iż kolizją będzie zdarzenie drogowe, którego przyczyną jest naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu przy czym nie następuje do uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia innych osób, poza ewentualnie samym sprawcą wypadku. Natomiast zgodnie z art. 177 KK za „wypadek” rozumieć należy zdarzenie które:

  • miało miejsce w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (także nieumyślnie) i którego, skutkiem pozostaje śmierć, ciężki uszczerbek na zdrowiu albo naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na czas powyżej 7 dni, a
  • śmierć lub obrażenia poniosła osoba inna niż sprawca wypadku.

Podmioty uprawnione do dochodzenia roszczeń:

Uprawnionymi do dochodzenia roszczeń z OC sprawcy pozostają poszkodowani w wypadkach, a więc uczestnicy danego zdarzenia drogowego tj. zarówno kierowca, inny niż sprawca wypadku jak też poszkodowany pasażer, pieszy, a także rodziny, które na skutek wypadku straciły osobę bliską.

Podmiot zobowiązany:

Podmiotem zobowiązanym do wypłaty świadczeń odszkodowawczych pozostaje Ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił polisę ubezpieczenia OC. W sytuacji gdy wypadek spowodowany jest przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników, a także, gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia oraz jest nieznany, wypłata odszkodowania i innych świadczeń obciąża Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

świadczenia przysługujące poszkodowanym

Odszkodowanie – świadczenie pieniężne, które ma na celu pokrycie wszelkich kosztów poniesionych w związku z powstaniem szkody rzeczowej lub szkody osobowej.

  • W przypadku szkody rzeczowej chodzi o zwrot kosztów związanych z naprawą pojazdu, zwrot kosztów za wszelkie zniszczone mienie oraz zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego.
  • W przypadku szkody osobowej chodzi o zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, koniecznych konsultacji specjalistycznych, sprawowania opieki, sprzętu ortopedycznego, dojazdu do placówek medycznych, a także kosztów związanych z koniecznością przekwalifikowania poszkodowanego do innego zawodu.

Zadośćuczynienie za doznane krzywdy fizyczne i psychiczne- Ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty zadośćuczynienia za poniesiony ból i cierpienie związany m.in. z długotrwałym leczeniem, pobytem w placówkach medycznych, utratą możliwości powrotu do życia sprzed wypadku, brakiem samodzielności czy też brakiem możliwości realizacji własnych planów, jak również w związku ze śmiercią w skutek wypadku osób z najbliższego grona uprawnionego.

Renta wyrównawcza- świadczenie mające stanowić wyrównanie różnicy w dochodach uzyskiwanych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku,

Renta na zwiększone potrzeby– świadczenie przyznawane w celu pokrycia zwiększonych kosztów na leczenie i opiekę,

Odszkodowanie za utracony dochód – poszkodowany ma prawo ubiegać się o rekompensatę z tytułu utraconego dochodu w wyniku wypadku i późniejszego leczenia.

 

Przedawnienie

Zasadą pozostaje iż okres w którym poszkodowany powinien wystąpić ze swoim roszczeniem to 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Po tym czasie roszczenia przedawniają się.

Inaczej sytuacja przedstawia się gdy wskutek wypadku poszkodowany dozna rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z przestępstwem, a tym samym zgodnie z art. 4421 §2 k.c.  roszczenia poszkodowanych ulegną przedawnieniu z upływem 20 lat od zdarzenia.

„Art. 4421 §1 k.c.  Roszczenie  o  naprawienie  szkody  wyrządzonej  czynem niedozwolonym  ulega  przedawnieniu  z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

2.Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat  dwudziestu  od  dnia  popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

3.W razie wyrządzenia szkody  na  osobie,  przedawnienie  nie  może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

4.Przedawnienie roszczeń osoby  małoletniej  o naprawie nie  szkody  na osobie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od uzyskania przez nią pełnoletniości.”

 

Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych nie jest jednak proste. Zakłady ubezpieczeniowe nierzadko rażąco zaniżają wysokość odszkodowania oraz zadośćuczynienia z OC sprawcy. Niewątpliwie bez odpowiedniej wiedzy prawnej i oraz doświadczenia w prowadzeniu spraw których stroną pozostaje Zakład ubezpieczeń uzyskanie wysokich świadczeń pozostaje bardzo utrudnione. Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w reprezentacji poszkodowanych w sprawach przeciwko zakładom ubezpieczeń i oferuje pomoc poszkodowanym w pełnym zakresie, a w konkretnej sprawie poradzi o jakie świadczenia i w jakiej wysokości można się ubiegać.

 

Piotr Kołodziejczyk | Radca prawny

  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny. (Dz. U. z 2019 r. poz. 80)
powrót

Prawo
cywilne

Kancelaria świadczy usługi w zakresie:

  • dochodzenia roszczeń wynikających z zawartych umów;
  • dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu szkód osobowych i majątkowych (zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i rozstrój zdrowia, zwrot kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu, zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego, błędy lekarskie);
  • roszczeń z tytułu ochrony dóbr osobistych;
  • reprezentacji klientów w sporach dotyczących zasiedzenia, ustanowienia służebności, zniesienia współwłasności, ochrony prawa własności i posiadania, eksmisji;
  • ustalenia nieważności umów;
  • ochrony wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika (skarga pauliańska);
  • doradztwo w zakresie nieuczciwych praktyk przedsiębiorców (klauzule abuzywne), wad zakupionych towarów i reprezentacja klientów przed Sądem;
  • przygotowania i opiniowania umów z zakresu prawa cywilnego

PORADY ON-LINE

Wychodząc naprzeciw potrzebom i preferencjom klientów Kancelaria zapewnia pomoc prawną online zarówno w zakresie udzielania porad jak też sporządzania projektów pism. Aby skorzystać z tej możliwości wystarczy:

  1. Opisać swój problem i zadać pytania.
  2. Jeżeli posiadasz dokumenty związane ze sprawą, które pozwolą lepiej zapoznać się ze sprawą, załącz je (skan lub zdjęcie). Z naszych usług możesz korzystać anonimowo, jeśli dokumenty zawierają Twoje dane, możesz je zakryć lub usunąć.
  3. Po wstępnym zapoznaniu się ze sprawą tj. w zależności od rodzaju zawiłości sprawy, zostanie przesłana oferta na poradę prawną w Twojej sprawie. Zostanie również zaproponowany termin doręczenia opinii prawnej.
  4. Następnie dokonać należy płatności. W ustalonym czasie otrzymasz projekt pisma lub opinię prawną.

 

PORADY PRO BONO

Kancelaria prowadzi program bezpłatnych porad prawnych w zakresie spraw związanych z wypadkami komunikacyjnymi i związanymi z nimi roszczeniami odszkodowawczymi. Jest to program skierowany przede wszystkim do osób, które nie wiedzą, czy ich roszczenia mają uzasadnione podstawy, w jakim trybie można ich dochodzić, jaka jest szansa na wygraną oraz jakie jeszcze możliwości działań prawnych można podjąć w danej sytuacji.

Aby skorzystać z bezpłatnej porady prawnej proszę o wcześniejsze uzgodnienie terminu spotkania telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

KONTAKT

ul. Jana III Sobieskiego 3A/2

14-100 Ostróda

Tel.: 511 470 310

E-mail: kancelaria@kolodziejczykpiotr.pl

NIP: 757 148 35 15

REGON: 365721225

Numer rachunku bankowego:

92 1140 2004 0000 3102 7672 1034


    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych. w celu nawiązywania kontaktu oraz wysyłania materiałów marketingowych oraz aktualnych ofert sprzedaży.


    Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.


    Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.

    Wszelkie prawa zastrzeżone Piotr Kołodziejczyk 2019
    Realizacja: